Najczęściej zadawane pytania

Co muszę zabrać ze sobą do szpitala?

Bierzemy wyniki badań !! (nie zapominamy grupy krwi) i proszę być na czczo!
Ponieważ pobyt to przeważnie tylko jeden dzień i jedna noc to raczej niewiele potrzeba: kosmetyki, ubranie na zmianę, piżamę, klapki, coś do czytania, w pokojach jest telewizja, ale tylko podstawowe kanały.

W dniu operacji przychodzicie Państwo rano, operacja odbywa się do południa, potem pacjent jest krótko monitorowany na sali pooperacyjnej i po 1-2 godzinach jest w swoim pokoju. Na drugi dzień rano pojawia się operator i po zmianie opatrunku i omówieniu postępowania oraz wydaniu dokumentacji pacjent opuszcza szpital.

Zaleca się po operacjach:

  • barku: rozpinane, luźne koszule
  • kolana / stopa/ staw skokowy: szerokie lub rozpinane spodnie dresowe, w lecie ewentualnie szorty lub spódnicę
Artroskopia: co to jest?

Artroskopia jest dosłownie oglądaniem stawu (po grecku arthros = staw, skopein = oglądać) i nowoczesną, mało inwazyjną metodą operowania stawów n.p. barku, kolana, łokcia, biodra czy stawu skokowego. Po nacięciu skóry (~5-10 mm) wprowadzany jest artroskop tzn. kamera oraz instrumenty endoskopowe i przeprowadzana operacja n.p. obrąbka panewki w stawie ramiennym czy zabiegi rekonstrukcyjne w stawie kolanowym. Operacja jest kontrolowana na monitorze i dokumentowana n.p. na DVD lub w formie zdjęć jpg. Rehabilitacja jest przeważnie krótsza jak po operacjach metodą otwartą. Bóle pooperacyjne są również zredukowane.

Historia artroskopii

E. Bircher opisał 1921 pierwszą artroskopię kolana w Aarau (Szwajcaria), Takagi (Tokio) oglądał 1918 endoskopem kolano zmarłego, ale pierwszą artroskopową operację przeprowadził w roku 1951 Watanabe, wyciągając drugim instrumentem oderwaną lampkę endoskopu, którym oglądał kolano. Dopiero w latach 70-tych zaczęto w Europie artroskopowe operacje (Wruhns w Wiedniu), pierwsza książka po niemiecku o artroskopii ukazała się w 1978 roku (Henche).

Operacje atroskopowe barku zostały wprowadzone w ortopedii dopiero w połowie lat 80-tych dwudziestego wieku. Od tego czasu zostały polepszone instrumenty chirurgiczne i techniki operacyjne, co spowodowało w latach 90-tych wzrost zabiegów endoskopowych w stawach czyli artroskopii (w USA ponad 500.000  zabiegów rocznie). Firmy medyczne udoskonalają nowoczesne implanty i instrumenty operacyjne, które umożliwiają zabiegi endoskopowe, kiedyś przeprowadzane metodą otwartej chirurgii n.p. rekonstrukcje obrąbka panewki przy zwichnięciach stawu ramiennego (barku) czy rekonstrukcje więzadła krzyżowego w stawie kolanowym.

Rehabilitacja: kiedy i ile?

Rehabilitacja jest PRZED i PO zabiegu operacyjnym wskazana. Najlepiej u osób z tytułem „osteopata“ lub „terapeuta manualny“.

PRZEDoperacyjna rehabilitacja jest wskazana aby technika wykonywanych ćwiczeń była poprawna, to ułatwia i przyśpiesza rehabilitację POoperacyjną.

  • Stopa: po zabiegu może być wskazany laser, krioterapia, pole magnetyczne i ćwiczenia z rehabilitantem
  • Bark / kolano / staw skokowy: ćwiczenia z rehabilitantem to kluczowa podstawa leczenia, dodatkowo krioterapia i laser, kinezotaping, mogą być pomocne

Jak często:

  • samodzielne ćwiczenia codziennie, krótko a często (minimum 3-5x dziennie)
  • ćwiczenia ze specjalistą 2-3x tygodniowo w początkowej fazie pooperacyjnej
Ile trwa zabieg?

Zabiegi artroskopowe wymagają specyficznego znieczulenie, dokładnego ułożenia pacjenta i przygotowania pola operacyjnego oraz osprzętu, dlatego mimo, że sam zabieg trwa często tylko 30-60 minut, czas pobytu na bloku operacyjnym to około 2 godziny.

Generalnie wszystkie zabiegi trwają +/- godzinę, dodatkowo znieczulenie, wybudzenie i ułożenie pacjenta.

Ile się czeka na zabieg?

Niestety w ramach NFZ, jeśli w ogóle uda się trafić na listę, to termin za kilka lat. W ramach prywatnego zabiegu czas oczekiwania to 4-8 tygodni.

Znieczulenie

Ogólne = narkoza

Znieczulenie splotowe według Winnie 1970 r.: znieczulenie miejscowe / blokada splotu ramiennego (plexus brachialis): zastrzyk koło obojczyka.

W szpitalach współpracuję z wybitnymi specjalistami, do tej pory nie było komplikacji po znieczuleniu.

  • Bark: znieczulenie splotowe i ogólne – zastrzyk ze znieczuleniem miejscowym w obrębie obojczyka i narkoza na czas operacji.
  • Kolano / staw skokowy i stopa – znieczulenie ogólne lub standardowo podpajęczynówkowe, czyli „zastrzyk w plecy“
Określenia uszkodzenia obrąbka panewki

Uszkodzenia obrąbka panewki:

  • ALPSA (Anterior Labral Periostal Sleeve Avulsion)
  • GLAD ( GlenoLabral Articular Disruption)
  • Perthes – nazwisko niemieckiego chirurga opisującego uszkodzenie obrąbka panewki przy zwichnięciach stawu ramiennego w 1906 roku – czytaj więcej
  • Bankart – nazwisko brytyjskiego chirurga opisującego uszkodzenie obrąbka panewki przy zwichnięciach stawu ramiennego w 1923 roku – czytaj więcej
  • kostny Bankart – szczegółowy opis uszkodzenia przednio-dolnej części obrąbka z fragmentem kostnym panewki
Co oznacza PASTA?

Partial Articular Supraspinatus Tendon Avulsion: częściowe odstawowe uszkodzenie przyczepu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego

Z czego wykonane są implanty i czy muszą być usunięte?

Kotwice / wkręty stosowane są z tytanu, wchłanialne, lub najchętniej używane z PEEK (polieteroeteroketo) CF (wzmocnienie włóknem węglowym), czyli kotwice niewchłanialne, ale bez metalu, pozostają w kości bez wytwarzania miejscowych powikłań i bez konieczności usuwania implantów. Nie są przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego i nie „świecą“ na bramkach na lotnisku ( nie ma sygnału alarmowego). Implanty PEEK można przewiercić, co jest dużą zaletą przy ponownych lub innych operacjach w miejscu osadzenia kotwicy. Płytka hakowa używana przy zwichnięciach stawu barkowo-obojczykowego jest z tytanu lub stali i jako jeden z niewielu implantów jest usuwany. Kotwice stosowane podczas artroskopii nie są usuwane.

Wizyty kontrolne
Po zabiegu operacyjnym standardowo pierwsza wizyta kontrolna z usunięciem szwów odbywa się 7-10 dni po operacji, ewentualnie w miejscu zamieszkania.

Kolejna kontrola po 3-4 tygodniach od zabiegu.

Kolejna po 2-3 miesiącach od zabiegu.

Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie jest standardowo wypisywane elektronicznie w dniu wypisu ze szpitala, kolejne w razie potrzeby przy wizytach kontrolnych.