Schorzenia barku

SLAP

SLAP (superior labrum anterior posterior: „górny obrąbek przednio tylny”) opisał Snyder w 1990 roku, skrót ten oznacza uszkodzenie obrąbka panewki łopatki w górnej części przy przyczepie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego (m.biceps brachii, caput longum). Uszkodzenie to jest diagnozowane najczęściej u młodych sportowców lub pourazowo.

Bóle są ostre, przeważnie przy ruchach w odwiedzeniu i rotacji. W nocy raczej nie ma dolegliwości. Często pacjenci mają uczucie blokady i przeskakiwania w stawie.

SLAP powstaje przy urazach lub częstych mikrourazach, dlatego predysponującymi faktorami są sporty jak piłka ręczna, siatkówka i inne sporty kontaktowe (karate) itd.

SLAP dzieli się na 4 typy (SLAP I do IV według Snyder’a), najczęstszym jest SLAP II. Diagnoza uszkodzenia SLAP nie jest łatwa : badanie kliniczne i obrazowe jak USG i rezonans magnetyczny nie zawsze pozwalają na zdiagnozowanie i określenie typu SLAP’a, najlepszą metodą jest tzw. Arthro-mri , czyli rezonans magnetyczny z dostawowym podaniem kontrastu. Artroskopia jest jedyną metodą, podczas której można to uszkodzenie klasyfikować i zaopatrzyć. SLAP II do IV powinien być leczony operacyjnie!

Prawidłowy obrąbek i ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego

SLAP 0 – schemat

SLAP I-II prawy

SLAP I – schemat

SLAP II – schemat

SLAP III -IV przed naprawą

SLAP III – schemat

SLAP IV – schemat

Celem operacji jest naprawa anatomicznej pozycji obrąbka na panewce.

Operacja: artroskopowo, znieczulenie splotowe / ogólne. 2-3 nacięcia skóry (kamera i 2 kaniule na instrumenty endoskopowe), z tego 2 po około 5-10mm i jedno 15mm.

Po operacji: Dzień po operacji zostaje zmieniony opatrunek, omówione postępowanie i pacjent opuszcza szpital. Następne 6 tygodni operowany nosi opatrunek typu Gilchrist np. ortezę Arm Fix. Szwy usuwamy w dniu 7-14 po stabilizacji.

Rehabilitacja barku z ćwiczeniami zaczyna się 3 tygodnie po zabiegu jako ćwiczenia z ograniczeniem odwodzenia do 90° i zabronioną rotacją zewnętrzną. Ruch ręki i łokcia nie jest ograniczony po zabiegu. 6 tygodni od operacji są wszystkie ruchy dozwolone i opatrunek Gilchrista odstawiony. Sporty kontaktowe mogą być uprawiane rok po zabiegu.

SLAP – PushLock

SLAP II – Naprawa

SLAP III – w trakcie naprawy

Schemat po naprawie artroskopowej

SLAP po naprawie Arthrex – schemat 2 kotwice